Jak po zimě připravit auto na letní provoz

Na jaře prohlédněte auto od autoskla po podvozek. Proč? Váš vůz dostal během zimy zabrat, ať už jste ho garážovali, nebo stálo na ulici. Dopřejte sobě i jemu důkladný úklid a přípravu na delší část roku.

 

Vozidla, o která se jejich majitelé pravidelně starají, déle slouží a jejich hodnota klesá pomaleji. A v neposlední řadě se v nich úplně jinak řídí… Dopřejte si pohodovou sezónu s dobře vychystaným strojem.

S čistotou dál dojedeš

Auto po zimě umyjte a vyluxujte. I když doma vás jarní úklid nebaví, s vozem to může být vcelku zábava. Při pěkném slunečném dni vyklepete koberečky, vysajete sedadla, setřete prach z plastů a je hotovo. Pak zajeďte do myčky a dopřejte vašemu vozidlu důkladnou hygienu včetně očištění podvozku od několikaměsíčních zimních nánosů. Podobné mytí včetně ochranného nástřiku podvozku by mělo proběhnout také před zimou.

Nezapomeňte také zkontrolovat, zda na čelním autoskle nebo těch bočních nenajdete pavoučka. Menší škody napraví autosklo servis pomocí speciální pryskyřice, horší pomůže vyřešit s pojišťovnou.

Menší pavoučky opraví speciální pryskyřice.

Stěrače trpí v zimě, v létě

Někteří odborníci doporučují měnit stěrače na jaře a na podzim, tedy přibližně každých šest měsíců. Stav stěračů se odvíjí od průběhu zimy, horkých letních dní, garážování auta a dalších faktorů. Jako řidič se o vadách stěrače dozvíte bezprostředně při první průtrži mračen. Lepší je ale bojovat se zhoršenými povětrnostními podmínkami s dokonale fungujícím stíráním. Proto se po zimě ujistěte, že jsou gumy na lištách v dobrém stavu: nezkroucené a nepopraskané. A pokud ne, ničeho se nebojte. Výměna stěrače patří mezi nejjednodušší úkony, který zvládnete svépomocí. Zvýšíte tak nejen své sebevědomí, ale i komfort řízení, a přispějete k větší bezpečnosti na silnici.

Ze zimních na letní raději později

Podle zákona o pozemních komunikacích máte povinnost jezdit na zimních pneumatikách v období od 1. listopadu do 31. března, pokud se dá očekávat sníh, led nebo námraza. O letních gumách legislativa nehovoří, ale kvůli bezpečnosti i z ekonomických důvodů výměnu doporučujeme. Do pneuservisu se můžete klidně objednat 1. dubna, ale zkušení řidiči přezouvají až po Velikonocích. Dubnové počasí dokáže špásovat nejen ve vyšších polohách.

 

Životnost pneumatiky se teoreticky pohybuje okolo deseti let, záleží ale na zátěži, způsobu jízdy a stavu silnic, po nichž auto jezdí. Před jarním obutím raději v předstihu zkontrolujte hloubku dezénu, případné trhliny, obnažené plátno, nebo boule na boku pláště.

Abyste lépe svítili

Sůl, štěrk a písek nám pomáhají na zledovatělých cestách. Nepřátelí se ale příliš s plastem našich světlometů a podporují korozi. Na jaře zkontrolujte všechna světla, zda nevykazují známky poškození nebo jiných problémů. Pokud narazíte na prasklinu a oděrky, nebo se vám zdá, že vaše světla slepnou, nezoufejte. Existují osvědčené techniky na renovaci světlometů bez demontáže. Jsou dostupné i u nás. Například použití 3M techniky vás přijde na zlomek ceny oproti výměně celého dílu.

Světlomety jako nové.

Zkontrolujte brzdy

Víte, že brzdy máte kontrolovat každých 20 000 km, nebo vždy po šesti měsících? Jestli ne, nevadí. Jaro je ideální období pro kontrolu brzdových destiček. Jestli se vás výměna týká, poznáte jednoduše. Obroušená destička se při brzdění tře o kotouč a vydává typický pískavý zvuk. Stačí se tedy jen sehnout a pohledem skrz kolo potvrdit své neblahé tušení. Mnoho moderních aut užívá zabudovaný senzor opotřebení brzdových destiček. V těchto případech stačí jen sledovat hlášení přístrojové desky.

Čerstvý vzduch se zavřenými okénky

Každé jaro roztaje led a sníh, slunce pálí do vozovky i obnažené hlíny. Do vzduchu se tak uvolní velkém množství prachu, vířené navíc koly našich vozidel. K tomu si připočítejte městský smog, pyl a plísně. Mnoho z tohoto skončí ve vašem vzduchovém filtru, a proto se na další sezónu vybavte zbrusu novým kouskem. Čistý a kvalitní vzduchový filtr vám zpříjemní nejen každodenní cesty do práce, ale oceníte ho i při letní cestě na dovolenou.

Stejně tak věnujte pozornost klimatizaci. Autoservisy kontrolují stav chladící kapaliny a oleje jednou ročně. Ujistěte se, že tak činí i ten váš. Kompletní výměnu tekutin pak plánujte ideálně ob rok.

Nakonec: Zběžný pohled pod kapotu

Otevřete kapotu a zkontrolujte vše, co můžete. Jak je na tom autobaterie? Nepotřebujete doplnit motorový olej, vodu do chladiče a ostřikovačů? Přežily pryžové hadice chladiče zimu, nebo se objevily prasklinky?

 

I když za vás většinu věcí dělá autoservis, pamatujte, že právě oko starostlivého majitele často zabrání větším škodám a nepříjemnostem. A to v každém ročním období.

 

líbíl se vám článek?

Share on facebook
Sdílet na Facebook
Share on twitter
Sdílet na Twitter
Share on linkedin
Sdílet na Linkdin
Share on email
Sdílet Emailem

domluvte si s námi schůzku

najdete nás v 7 městech