Oprava autoskel: Na nic nečekejte

Oprava autoskel nás řidiče dokáže pořádně vystrašit. Poškození se týká obvykle čelního skla a výměna jde do desetitisíců. Nezoufejte, poškození v malém rozsahu dokáže autoskloservis opravit. Základní pravidlo zní: jednejte rychle.

Rychlost v hlavní roli

Možná jste zahlédli kamínek, který před vašima očima stvořil pavouka, možná jste si prasklinek a ďubek všimli později. V obou případech platí: hned se objednejte do autoskloservisu. Čím rychleji se podaří prasklinu opravit, tím spíš zabráníte průniku nečistot do praskliny a jejímu rozšiřování. Narušením skleněné plochy se snižuje odolnost vůči teplotním šokům v létě a v zimě, i vůči tlaku.
Prokrastinací vystavujete sklo i peněženku riziku výměny celého autoskla. A ta nepatří mezi levné záležitosti. Naproti tomu při opravě drobného poškození se většinou vejdete do 1 000 korun a za hodinu je hotovo.

Oprava autoskel je v tomto případě hračka.
Oprava autoskel je v tomto případě hračka.

Vyhněte se pokutě za prasklé autosklo

Vyhláška č. 206/2018 Sb. praví jasně, že do provozu nesmíme vyrazit
ve vozidle s prasklým čelním sklem ve stírané ploše, pokud šířka praskliny přesahuje 2 centimetry. Pokud se nepříjemná příhoda odehraje na cestách, smíte pouze dojet domů nebo do servisu. Bezprostředním řešením události se tedy vyhnete případné penalizaci ze strany silniční hlídky.

Co můžeme, opravíme

Do opravy autoskla se servis pustí, má-li prasklina méně než 4 centimetry v průměru, ovšem pouze v případě, že leží 7 centimetrů od okraje skla. Blízkost k okrajové části totiž výrazně zvyšuje riziko prasknutí celého autoskla. Pavouk by se také neměl nacházet v takzvaném zorném poli řidiči, což je kruh o průměru 30 cm uprostřed čelního skla na řidičově straně.

S drobnými šrámy si ve autoskloservisu poradí.
S drobnými šrámy si v autoskloservisu poradí.

Sami, nebo u profíka?

Poškození si můžete opravit svépomocí za použití sady na opravu autoskla. Nedosáhnete ale dlouhodobého a dokonalého výsledku,
jako ve specializovaném autoskloservisu, jakým je například Autosklo Team. Profesionálové užívají k opravám autoskel speciálně vyvinuté materiály a přípravky, navíc jsou vybaveni potřebnou technikou a v neposlední řadě zkušenostmi.

Rozšířený mýtus: oprava autoskel není v pojistce

Taky jste to slyšeli? Pojišťovna vám prý vymění jen celé čelní autosklo, na opravu se pojištění nemůže vztahovat. Akorát, že ne! Nejen na výměnu, ale i na opravy můžete uplatnit pojistné plnění připojištění skel. Nahlédněte do vaší smlouvy. Pojišťovny navíc při opravě většinou ani neuplatňují spoluúčast. Opravíte tedy v rámci pojištění, zabere vám to hodinku a dobře se postaráte o svůj vůz.

líbíl se vám článek?

Share on facebook
Sdílet na Facebook
Share on twitter
Sdílet na Twitter
Share on linkedin
Sdílet na Linkdin
Share on email
Sdílet Emailem

domluvte si s námi schůzku

najdete nás v 7 městech