6 tipů, jak připravit auto na dovolenou aneb oprava čelního skla nestačí!

Dovolená! Oprava čelního skla je za vámi, sedačky manželka vyluxovala, vaše zavazadla čekají sbalená
a na GPS netrpělivě mrká tlačítko “navigovat”. Ale zkontrolovali jste před cestou opravdu všechno? Autosklo Team vám poradí, jak předejít nepříjemným překvapením daleko od domova.

Oprava čelního skla i nové stěrače: skla jako zrcadla

Není nic únavnějšího než koukat stovky kilometrů přes nedokonalé čelní autosklo. Nezáleží na tom, jestli potřebujete opravu čelního autoskla, nebo stěrače už pořádně nestírají. Obojí vás potrápí stejně.
V prvním případě hrozí navíc pokuta od strážců zákona. Při poškození skla proto doporučujeme navštívit autoskloservis, kde si za pár stovek s vaším poškozením poradí.

Oprava čelního skla i jeho vyčištění nedílně patří k přípravě na dovolenou.
Oprava čelního skla i jeho vyčištění nedílně patří k přípravě na dovolenou.

 

Výměnu stěračů naopak zvládnete úplně sami. Komfort řízení výrazně vzroste, pokud použijete takzvané „tekuté stěrače”. Před cestou je naneste
na dobře vyčištěné autosklo a nemusíte pak každý den sklo čistit od mušek a jiných nečistot.

Světla ať svítí

Další na řadě by mělo být prověření funkčnosti všech světel. Vyzkoušejte postupně, zda vám svítí dálková
a potkávací světla, popřípadě upravte jejich intenzitu. Nezapomeňte ani na obrysová a brzdová! Nakonec
se ujistěte, že vaše sada náhradních žárovek nepotřebuje návštěvu v prodejně náhradních autodílů. Prasklou žárovku většinou dokážete vyměnit sami, třebas s malou nápovědou z Youtube, nebo vám ji
za pár minut vymění v nejbližším servisu. V autoskloservisu vám zase pomohou, pokud vaše světlomety už potřebují renovaci.
 

Dobře sedět na silnici

Pneumatiky jsou jedinou styčnou plochou, kterou se vaše vozidlo dotýká vozovky. Proto před dovolenou prohlédněte jejich dezén. Dostatečně hluboký vzorek zajišťuje přilnavost k povrchu a  pomáhá odvádět vodu z pneumatiky, aby nedocházelo k tzv. aquaplaningu, při němž snadno ztratíte kontrolu
nad vozidlem. Na delší cestě samozřejmě dochází k intenzivnějšímu opotřebení pneumatik. Proto
se vyplatí vyrážet na cestu se správně seřízenými a vyváženými koly. Šetříte gumy a auto jede hladce. Navíc je známo, že správná rovnováha kol pozitivně ovlivňuje chování auta v rizikových situacích.

Zkontrolujte autobaterii

Neuděláte chybu, když si změříte napětí na autobaterii a zkontrolujete kabely. Kapacitu vám změří
v každém autoservise, ale zvládnete to i doma pomocí voltmetru nebo multimetru. Pokud na přístroji vyskočí hodnota nižší než 12,1 V, zkuste rekondiční nabití, nebo raději kupte na dlouhou cestu baterii novou. Moderní automobily berou elektriky hodně, i centrální zamykání spolkne až 40 A, o palubní diagnostice ani nemluvě.

Zajeďte si do servisu

Pravidelné servisní prohlídky neřešíte? Tak neváhejte a před dlouhou cestou se objednejte na kontrolu. Mechanik posoudí celkovou kondici auta: stav náprav, tlumiče, motoru a navrhne vhodné řešení případných problémů. I taková „prkotina“, jako je výměna opotřebovaných zapalovacích svíček, usnadní startování motoru, zlepší spotřebu paliva a zvýší výkon motoru. A to chcete.

Proč nezkontrolovat auto přímo v autoservisu?
Proč nezkontrolovat auto přímo v autoservisu?

Pro všechny případy

Do každého auta se hodí malá autobrašna
s nářadím
. Do minimální výbavy patří šroubováky, kleště, nastavitelný klíč, hever a svítilna. Náhradní pneumatiku, lékárničku, vestu a výstražný trojúhelník musí mít v autě každý. Některé státy pak vyžadují také hasicí přístroj.

TIP: Před cestou si zkuste cvičně výměnu kola. Stále platí, že těžko na cvičišti, lehko na bojišti.

líbíl se vám článek?

Share on facebook
Sdílet na Facebook
Share on twitter
Sdílet na Twitter
Share on linkedin
Sdílet na Linkdin
Share on email
Sdílet Emailem

domluvte si s námi schůzku

najdete nás v 7 městech