Připraveným štěstí přeje: výbava na zimní cesty

Zima je zpět! Silnice klouže, autosklo vyžaduje denní pozornost, ale jezdit musíte. S poctivou přípravou a dobrou výbavou vyloučíte rizikové situace a ve zdraví dojedete tam, kam potřebujete. Přečtěte si, co je vaší řidičskou povinností a co se vyplatí vozit pro strýčka příhodu.

Bez škrabky a smetáčku se neobejdete ani letos.

Zákon mluví jasně: řidič musí vidět všechno

Pozor, zamlženo

S viditelností bojujeme, i když zrovna nemrzne. Vlivem střídání teplot se autoskla zamlžují zevnitř, což překáží stejně jako námraza zvenku. Viníkem je vnitřní vlhkost. Do auta jsme nanesli sníh, který
roztál a dostal se do koberečků. Něco mokrého jsme v autě zapomněli. Po vystoupení z auta jsme nevyvětrali interiér. Vlhkost postupně kondenzuje a jakmile teplota autoskla klesne pod rosný bod, skla se zamlží. A klesne-li poté teplota pod nulu, autosklo může namrznout i zevnitř.

Proto je vhodné si na vlhkost v autě dávat pozor: očistit si boty, mokré hadry odnést z vozidla a po jízdě vyvětrat teplý vzduch. Před zimou se vyplatí servis klimatizace, protože ta udržuje autoskla odmlžená. Na trhu samozřejmě najdete také přípravky proti zamlžování.

Tankový průzor nestačí

Znáte to. První ranní mrazík a vy jste s tím nepočítali. Mnoho řidičů si na čelním skle vyškrábne dlouhý, tenký průzor, a prostě vyrazí. Jenže. Jak můžete škvírkou nad volantem vidět chodce, cyklistu nebo auto mající přednost? Přes takzvané „tankové průzory“ prostě pořádně nevidíte. Námraza na autoskle sice skutečně za jízdy rozmrzne, ale až po několika kilometrech.

Zákon k tomu říká jasně: „Řidič nesmí řídit vozidlo, na němž jsou nečistoty, námraza nebo sníh, které zabraňují výhledu z místa řidiče vpřed, vzad a do stran. Dále řidič nesmí řídit vozidlo, na němž nebo na
jehož nákladu je led, který by při uvolnění mohl ohrozit bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.

Očistit skla do všech stran tedy patří mezi zákonné povinnosti. Existují státy, kde máte povinnost odklidit z auta veškerý sníh. U nás to psáno není, ale je to slušnost. Sníh odfouknutý z vašeho vozu snadno omezí výhled jiného řidiče.

Vidět, to je povinnost řidiče.

Když chcete rychle vyrazit

Nezkoušejte čelní sklo polévat horkou vodou, ani jiné „zaručené rady“. Lepší je mít po ruce jednoduché vybavení: škrabky na led s příjemným držákem, košťátko na sníh, hadřík a odmrazovač ve spreji. Obléknete rukavice a autosklo zbavíte nevítané pokrývky raz dva. Pamatujte i na zrcátka.

Chcete-li pro příště ranní start urychlit, zakryjte na noc čelní sklo termofólií k tomu určenou, nebo celé auto zaplachtujte.

TIP: Některé ochranné sady termofólií nabízí také návleky na zpětná zrcátka.

Slušné zimní botky vás podrží

Na vašich pneumatikách záleží. Nejen proto, že hloubku dezénu v zimních měsících kontrolují policejní hlídky. Ale právě gumy jsou jediné místo kontaktu s vozovkou a tak na nich nešetřete. Starší pneumatiky před výměnou zkontrolujte a jezděte na nich raději opatrněji. Po čtyřech letech užívání se vlastnosti gum zpravidla zhoršují.

Letní obutí se od zimního liší hloubkou hlavních dezénových drážek nebo zářezů. Předpis mluví o nejméně 4 mm u vozidel do 3600 kg a 6 mm u vozů nad 3500 kg. Podle §40a zákona 361/2000 Sb. mají řidiči povinnost použít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, pokud:

  • Je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.
  • Lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.

Pokud tyto podmínky nenastanou, teoreticky přezouvat nemusíte. To se ale v našich zeměpisných šířkách nestává. Počítejte s mokrou silnicí, náledím i sněhovými kolejemi. Zimním obutím zvýšíte stabilitu vozidla v zatáčkách a zkrátíte brzdnou dráhu. To se hodí při nepříznivých klimatických podmínkách i jindy. V případě, že má problémy jiný řidič, můžete se tak vyhnout srážce. A v neposlední řadě vozidlo zareaguje rychleji, když nenadále zpomalíte kvůli neopatrnému chodci nebo přebíhající srnce.

TIP: Zpátky na letní přezutí nespěchejte. Ačkoliv zákon stanovuje datum 31. března, pamatujte, že dubnu se říká apríl. Před Velikonocemi raději nepřezouvejte.

Sněhové řetězy vyzkoušejte „na sucho“

Bez nich se v zasněžených nebo zledovatělých podmínkách do cíle nedostanete. Řetězy zvyšují přilnavost pneumatik k silnici a poskytují větší brzdný výkon. Kromě klimatických podmínek musíte řetězy povinně obout v oblastech označených svislou dopravní značkou „sněhové řetězy“. Značka přikazuje řidiči motorového vozidla o třech a více kolech pokračovat v jízdě až po nasazení sněhových (protiskluzových) řetězů na nejméně dvě hnací kola. Míříte-li na hory, rozhodně je tedy nezapomeňte. Mohou se ale hodit i v nižších polohách.

TIP: Nasazování a sundávání řetězů si nacvičte preventivně – bez zmrzlých prstů a za plného denního světla.

Nezbytné drobnosti pro pohodovou cestu

Náhradní žárovky do světlometů

V zimě jezdíte kvůli kratším dnům častěji potmě. Všechna vaše světla by tedy měla bezvadně fungovat. Průběžně doplňujte sadu náhradních žárovek a prasklý kousek obratem vyměňte. Osvětlení vozidla jsme povinni před jízdou zkontrolovat.

Sluneční brýle

Řízení vozidla mohou znepříjemnit ostré paprsky zimního slunce. Sluneční brýle proto z automobilu na zimu neodnášejte. Hodí se při jízdě proti zapadajícímu kotouči i v souvisle zasněžené krajině.

Lopata na sníh

Pokud se chystáte do vyšší poloh, přibalte si skládací lopatu na sníh. Hodí se, když se ráno probudíte po noci hustého sněžení, nebo vám auto zasype sněžný pluh.

líbíl se vám článek?

Share on facebook
Sdílet na Facebook
Share on twitter
Sdílet na Twitter
Share on linkedin
Sdílet na Linkdin
Share on email
Sdílet Emailem

domluvte si s námi schůzku

najdete nás v 7 městech